Книга Человек уставший. Как победить хроническую усталость и вернуть себе силы, энергию и радость жизни онлайн - страница 7

Roberts, Michelle. ‘UK “fares badly in European health league table”’, http://www.bbc.co.uk/news/health-21654536.

Вернуться

Ornish, Dean Dr. The Spectrum: A Scientifically Proven Program to Feel Better, Live Longer, Lose Weight and Gain Health (New York: Ballantine Books, 2007).

Вернуться

Preece, Rob. ‘Did this grandfather, 78, really beat “incurable” cancer by just changing his diet?’ Sept 2012, Mail Online, http://www.dailymail.co.uk/health/article-2204080/Grandfather-incurable-can-cer-given-clear-swapping-red-meat-dairy-products-10-fruit-veg-day.html.

Вернуться

Благодарю доктора Марка Аткинсона за разрешение использовать его тест: www.drmarkatkinson.com.

Вернуться

Публикации об анемии, дефиците железа: NHS Choices – anaemia, iron deficiency, http://www.nhs.uk/conditions/Anaemia-iron-deficiency-/Pages/Introduction.aspx.

Вернуться

Публикации об анемии, витамине В12 или солях фолиевой кислоты: NHS Choices – anaemia, vitamin В12 or folate, http://www.nhs.uk/conditions/anaemia-vitamin-b12-and-folate-deficiency/Pages/Introduction.aspx.

Вернуться

Patient.co.uk – о пернициозной анемии и дефиците витамина В12, http://www.patient.co.uk/doctor/pernicious-anaemia-and-b12-deficiency.